Vyberte stránku

Žili v lese a na okraji lesa. Každý den hledali potravu v malém a bezpečném hejnu. Mezi jejich jídlo patřila tráva, slimáci, jetel, červi, byliny a brouci, cokoli, co našli na okraji lesa. Toto malé hejno slepic se skládalo ze 7 – 20 slepic a kohouta.

Kohout se o své slepice dobře staral. Když hrozilo nebezpečí, varoval je, aby se mohli rychle ukrýt v lese. Někdy dokonce bojoval, pokud je napadla jiná zvířata. Bylo také jeho úkolem urovnávat spory, vést hejno na dobrá krmná místa nebo je doprovázet na místo hnízdění.

Za soumraku všechny vylétli nahoru na větev, aby měli přehled . Nejbezpečnější místa byla přímo na vrcholu, takže tato místa byla instinktivně nejvyhledávanější.

V té době každá slepice snesla asi 20 vajec ročně . Když byla slepice mladá, stavěla hnízda na různých místech a do každého snášela vejce. Pak by inkubovala spojku, kterou dravci nenašli, a proto byla nejbezpečnější. Slepice musí být připravena sedět na 8-15 vejcích téměř nepřetržitě po dobu 21 dnů, aby se mláďata vylíhla, samozřejmě za předpokladu, že kohout vajíčka předem oplodnil. Slepice mají na tento problém chytré řešení, kohout nemusí na slepici naskakovat, aby oplodnil každé vajíčko, ale sperma je uloženo v takzvaném infundibulu uvnitř slepice a může být vypuštěno pro řadu vajíček, dokud není oplodněna znovu.

Jakmile se kuřata vylíhnou, matka slepice je vezme pod svá křídla, ukáže jim dobrá krmná místa, zahřeje a ochrání. Jako precociální ptáci už kuřata dokážou hodně sama. Například instinktivně rozpoznají lesklou kapku vody nebo louže jako zdroj vody.

Před 3000 lety vstoupil do kuřecího světa člověk. Na začátku byli chováni jako domácí zvířata v blízkosti lidských obydlí. Byli krmeni a chráněni a na oplátku byla vejce brána jako potrava.

Čím déle slepice a lidé koexistují, tím více lidí věnuje pozornost snášlivosti nebo přírůstku hmotnosti konkrétních slepic. Tato zvířata byla poté vybrána jako domácí zvířata a tak začal chov.